Archiwum marzec 2015


mar 09 2015 Nowoczesne okna drewniane
Komentarze: 0

Drewno

Miłośnicy natury nie mają wątpliwości jakie okna powinni wybrać. Drewno jest ciepłym naturalnym materiałem, przyjemnym w dotyku, wyglądzie i towarzyszy nam od tysięcy lat. Do produkcji stolarki wykorzystywane są głównie drewna sosnowego, pochodzącego z pobliskiego Lasu Warmińskiego. Jest to drewno o gęstym usłojeniu tj. wytrzymałe i twardsze, a więc doskonałe do naszych celów. Stosowane jest także drewno liściaste dębowe lub meranti. Klejone 3 lub 4-warstwowo daje gwarancję stabilności, czyli nie wypacza się, jak to miało miejsce w przypadku starych konstrukcji okiennych.

Powłoki malarskie

O estetyce okna decyduje w dużej mierze sposób wykończenia ramy: powłoką przejrzystą tzw. lazur lub kryjącą. KARO Okna Drewniane wykorzystuje głównie lazury, ponieważ nadają kolor, nie zasłaniając rysunku drewna. Okna takie „żyją”, zmieniając swój wygląd w zależności od stopnia oświetlenia (efekt nieosiągalny w PCV i aluminium). Stolarkę można pokryć powłokami specjalnymi: bezbarwne nanolakiery, które tworzą powłokę o dużej odporności na UV i pozwalają na udzielenie gwarancji (dotychczas brak gwarancji) lub metalik wg katalogu RAL – możesz mieć okna w kolorze swego auta – idealne dla okien zlicowanych KARO-LICO.

Szyby zespolone

Dzięki grubszym ramiakom 92 mm, a nie najczęściej obecnym na rynku 88 mm, można zainstalować w oknach pasywnych szyby 2-komorowe o UG = 0,5 (a nie 0,6), które na życzenie klienta wyposażane są w ramki super ciepłe swisspacer ultimate (Uw = 0,71).

Na życzenie klienta można również zainstalować inne rodzaje szyb tj. szyby-grzejniki „LUX” (nowa generacja szyb zespolonych z asymetryczną powłoką niskoemisyjną, która absorbuje znaczne ilości energii słonecznej poprawiając bilans energetyczny). Proponowane są także szyby specjalne bezpieczne lub antywłamaniowe od strony wewnętrznej, które pełnią wtedy podwójną rolę.

Na poprawę estetyki okna korzystnie wpływa, na tle klasycznego silikonu, specjalna uszczelka przyszybowa instalowana obustronnie lub tylko od wewnątrz.

 

Więcej informacji tu > link

Pełny termomontaż

Montaże warstwowe i termomontaże „KARO” z użyciem specjalnych folii firma wykonuje już od 6 lat. Wychodząc naprzeciw coraz większym wymaganiom energetycznym jakie stawia się stolarce okiennej, obecnie oferta idzie dalej i jest rozszerzona do badania szczelności okien i montażu po zakończeniu robót montażowych.

gwardiusz : : okna  
mar 01 2015 Odnawianie drewnianego domu
Komentarze: 2

Drewniany dom można użytkować przez długie lata. Materiał, z którego jest zbudowany, łatwo poddaje się renowacji. Gdy jest właściwie zabezpieczony i na czas poddawany konserwacji, staje się bardzo trwały. Pokazujemy, jak przedłużyć życie domu z drewna na kolejne dziesiątki lat.

Zacznij od komina, unikniesz zagrożenia pożarem

W centrum domu znajdował się komin i piec kuchenny. Właściciele nawet nie próbowali w nim palić. Od razu wzięli się do czyszczenia komina. To pierwsza czynność, którą trzeba zrobić w starej chacie. Komin okazał się pełen resztek ptasich gniazd, gałęzi, liści itp. Gospodarze znaleźli w nim nawet truchło wrony. Rozpalenie w piecu z takim kominem musiałoby się skończyć pożarem. Po wyczyszczeniu komina i wymianie cegieł w jego górnej części stary piec został zastąpiony nowym, także z białych kafli, ale wyposażonym w nowoczesny wkład do spalania drewna.

Wiecej infotmacji znajdziesz tu > link

Renowacja ścian - usuń próchno i patynę

Renowację ścian trzeba było zacząć od wyczyszczenia próchniejących bali. W gorszym stanie były od wewnątrz, gdzie część drewna należało usunąć prostymi narzędziami. Z zewnątrz bale zostały gruntownie przeczyszczone drucianymi szczotkami. Dzięki temu dom został odarty ze zniszczonego drewna, a także zmienił kolor z czarnego na miodowobrązowy – naturalną barwę starego drewna. Bale zostały uszczelnione pianką poliuretanową i zabezpieczone środkiem przeciw owadom żerującym na drewnie

Oszczędności szukaj na suficie - wykończenie z płyt laminowanych

Sufit domu stanowiły stare, mocno już nadgryzione zębem czasu deski pomalowane od środka białą, łuszczącą się ze starości farbą. Gospodarze uznali, że zastąpienie ich nowymi będzie zbyt kosztowne. Zdecydowali się więc na płyty laminowane przykręcone do belek stropowych. Miejsca łączeń zostały zamaskowane jasnymi listwami drewnianymi. Dzięki temu sufit odnowiono szybko i niewielkim kosztem.

Zrób sobie posadzkę z desek - tak jest najtaniej

W części domu brakowało posadzki. Trzeba było położyć nową, oczywiście z desek, bo tak jest najtaniej. Taka posadzka pasuje do drewnianego domu, a przy tym nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Po wycyklinowaniu starej i nowej posadzki obie części domu nie będą się wiele różnić – będą miały kolor surowego drewna.

Weź lakier do podłóg i pomaluj... ściany

Właściciele postanowili nie zasłaniać wewnętrznych ścian działowych. Drewno po oczyszczeniu zostało zabezpieczone
przeciw kornikom, trzeba je było jednak również pomalować. Po kilku próbach okazało się, że najlepiej wygląda na nich bezbarwny lakier do drewnianych podłóg. Ściany zachowały charakter bali, a jednocześnie są zabezpieczone. Można je nawet umyć wodą jak podłogę.

Czasem najtańsze są okna i drzwi... na zamówienie

Stara stolarka wymagała oczywiście wymiany. Ponieważ okna i drzwi były wykonane przez rzemieślnika, nie dało się dopasować w ich miejsce typowych ram produkowanych fabrycznie. Najlepszym i najtańszym rozwiązaniem okazało się zamówienie podobnych w warsztacie miejscowego stolarza, który od lat robi okna do okolicznych domów. W ten sposób okna i drzwi, choć nowe, zachowały niemal niezmieniony wygląd.

Nie chcesz drzwi? Zabij je deskami

Gospodarze chcieli zaślepić jeden z otworów drzwiowych. Użyli do tego starych desek o podobnej szerokości co bale, z których wykonano ściany. Od środka pustą przestrzeń wypełniono wełną mineralną, która zapewniła odpowiednią izolację cieplną.